Reinier adviseert nationale en internationale bedrijven
reinier.russell@russell.nl +31 20 301 55 55Schuldeisers hebben recht op wettelijke (handels)rente over de periode dat een wanbetaler te laat is met betalen. Daarnaast kan in het contract een boete staan op het overschrijden van de betalingstermijn. Mag de schuldeiser zowel de contractuele boete als de wettelijke (handels)rente vorderen?
Schuldeisers hebben recht op wettelijke (handels)rente over de periode dat een wanbetaler te laat is met betalen. Dat is een wettelijke regeling die geldt, ook al hebben partijen dat niet in de overeenkomst afgesproken.
De wettelijke handelsrente is van toepassing op handelsovereenkomsten. Dit zijn zakelijke overeenkomsten tussen bijvoorbeeld twee ondernemingen of tussen een onderneming en een overheidsinstantie. De wettelijke rente is van toepassing op de overige situaties, zoals overeenkomsten met consumenten.
De wettelijke handelsrente is aanzienlijk hoger dan de wettelijke rente. Momenteel bedraagt de wettelijke handelsrente 8% en de wettelijke rente 2%. Voor overeenkomsten die zijn gesloten vóór 1 december 2002 kunnen andere regels gelden.
Partijen kunnen ervoor kiezen om een boetebeding op te nemen in het contract. Hierin kan bijvoorbeeld zijn bepaald dat de schuldenaar voor elke dag dat hij te laat is met betalen 3% van het verschuldigde bedrag moet betalen aan de schuldeiser.
Volgens de wet treedt een boetebeding in de plaats van de schadevergoeding, waaronder ook de wettelijke (handels)rente valt. Hierdoor kan de schuldeiser bij te laat betalen in principe niet én de contractuele boete én de wettelijke (handels)rente vorderen. Ook is het bij opname van een boetebeding niet mogelijk om voor de wettelijke (handels)rente te kiezen als deze tot een hogere vergoeding zou leiden dan de overeengekomen boete, tenzij dit in de overeenkomst uitdrukkelijk is opgenomen.
Partijen zijn vrij om van deze wettelijke regeling af te wijken, maar dat moeten zij wel expliciet afspreken in de overeenkomst of algemene voorwaarden. In de praktijk komen de volgende drie afwijkingen vaak voor:
De hoofdregel is dus dat de schuldeiser niet zowel de contractuele boete als de wettelijke (handels)rente over de hoofdsom kan vorderen. De schuldeiser mag echter wel wettelijke rente over de contractuele boete vorderen als de schuldenaar deze te laat betaalt. Dit geldt ook voor handelsovereenkomsten. Het vorderen van de wettelijke handelsrente over de contractuele boete is echter niet toegestaan.
Heeft u incassokosten moeten maken om een vordering op een consument betaald te krijgen? Onder bepaalde voorwaarden dient de wanbetaler deze aan u te vergoeden. Voor ondernemers geldt dat zij bij te late betaling meteen een bedrag van ten minste € 40,- aan incassokosten verschuldigd zijn.
Wilt u dat wij een boetebeding of andere sancties voor u opstellen? Wilt u meer weten over wettelijke (handels)rente en contractuele boetes? Of heeft u andere vragen over contracten? Neem dan contact met ons op:
Heeft u incassokosten gemaakt om een vordering op een consument betaald te krijgen? Welke kosten dient de wanbetaler aan u te vergoeden? Wat moet u hiervoor doen?
Deze 5 stappen kunt u ondernemen als uw klant niet betaalt!
De aandeelhoudersovereenkomst is de belangrijkste overeenkomst die tussen aandeelhouders en de vennootschap wordt gesloten. Welke zaken dient u in deze overeenkomst te regelen?
Het gebruik van algemene voorwaarden is niet meer weg te denken. Contractspartijen verwijzen met kleine lettertjes naar hun eigen algemene voorwaarden met daarin veelal gunstige bedingen ten behoeve van zichzelf. Maar wat is de kracht van algemene voorwaarden? En waar moet op worden gelet bij het gebruik daarvan?
Wednesday 25 September 2024, Reinier Russell will discuss cybersecurity and data protection in litigation at the European meeting of the World Litigation Forum in Barcelona.
Turboliquidatie is een snelle manier om een rechtspersoon te beëindigen. Van de regeling werd echter ook misbruik gemaakt, waardoor schuldeisers werden benadeeld. Een nieuwe wet moet dit voorkomen. Aan welke eisen dient een turboliquidatie voortaan te voldoen? En welke mogelijkheden hebben schuldeisers om hun vorderingen te innen?